תו נכה

במדינת ישראל ובמדינות רבות אחרות, מקובל שהמדינה מעניקה לאנשים עם מוגבלויות זכויות שונות. מטרת זכויות אלו היא הקלה על התנהלותם ביום יום של אלו הזקוקים לכך, ובכך לצמצם פערים כחלק מעיקרון השוויון. זכויות אלו כוללות, לדוגמה, חובת הנגשת מקומות ציבוריים והקצאת אזורים מסוימים לטובת בעלי המוגבלויות. יחד עם זכויות אלו, נכלל גם "תג הנכה", אשר למעשה מעניק זכויות שונות בכל הקשור להתנהלות של האדם עם המגבלות עם רכבו. במאמר הבא תגלו כיצד ניתן לקבל תג נכה.
איך לקבל תג נכה?

למי מגיע תו נכה?

לקבלת תו נכה יש מספר קריטריונים:

  • נכה שזקוק לרכב כאמצעי מעבר ממקום למקום.
  • נכה שמוגדר עם נכות של לפחות -60% לפחות.
  • נכה המוגבל ביכול הליכה וזקוק לכיסא גלגלים.
  • הורים לילד נכה.
  • נכה משרד הביטחון.
  • נפגעי פעולות איבה.
  •  

סוגי תו נכה

  • תו בצבע כחול עם כיסא גלגלים – מיועד לנכים עם כיסא גלגלים או לרכב המשמשת אמצעי ניוד בשל מגבלות הליכה.
  • תו עם סמל של משולש בצבע ירוק – מיועד לאנשים עם מוגבלות שלא מתניידים עם כיסא גלגלים.

איך מוציאים תו נכה?

מימוש הזכות לקבל תו נכה מגיעה לכל אדם עם מוגבלות העונה לקריטריונים, שיפורטו להלן. ראשית, חשוב לנפץ מיתוס שכיח, שרק אדם המתנייד בכיסא גלגלים זכאי לתו הנכה (אולי בשל צורת הסמל), אולם מיתוס זה שגוי, וישנם מצבים רפואיים רבים מאפשרים קבלת התו, כמו גם מתן התג לאדם אשר מסיע את האדם עם המוגבלות.

מצבים אפשריים נוספים הם ליקויי לידה או מחלות כגון: עיוורות ולקות ראיה (למרות שהחולה אינו נוהג), אוטיזם, מחלות פסיכיאטריות, אפילפסיה, סרטן, סוכרת (הגורמת לפגיעה באיברי מטרה), מחלות לב (כרוניות או עקב אירוע לבבי), פיברומיאלגיה, מחלות נשימתיות (כגון חולי אסתמה), מחלות נוירולוגיות (כגון אלצהיימר, פרקינסון) וגם מושתלי איבריים (לתקופה מסוימת לאחר ההשתלה).

עם זאת חשוב לדעת, שכל מקרה ידון לגופו. ועוד, בגין המצבים המפורטים לעיל יתכן ותצטרכו להמציא מסמכים רלוונטיים לוועדה רפואית, אשר תדון בבקשתכם. בכל מקרה, יש לוודא שברשותכם אישור רופא ללקות או המחלה. כך למשל, אדם המתקשה בהליכה יידרש להביא אישור רופא אורתופד או נוירולוג המאשרר קושי זה.

ועוד, ישנן אוכלוסיות אנשים עם מוגבלויות הזקוקות לאישורים מגורמים שונים. כך למשל, עיוורים יצטרכו להמציא אישור ממשרד הרווחה, נכי צה"ל ממשרד הביטחון ונפגעי פעולות איבה מהביטוח הלאומי.

בשביל לקבל תו נכה עליכם להגיש בקשה להוצאת תו נכה בטופס דיגיטלי 

 

השאירו פרטים ליצירת קשר

כמה זמן לוקח לקבל תו נכה

הליך הוצאת תו הנכה מתבצע כיום בצורה דיגיטלית, באתר משרד התחבורה תחת אגף הרישוי. במקום המתאים באתר, יש לצרף את טופס הבקשה לתו הנכה, צילומי המסמכים הרפואיים, צילום תעודת זהות (כולל הספח), צילום רישיונות הרכב ומספרי הרכב עליהם יהיה תקף התו (ניתן לשייך עד שני כלי רכב לכל תג נכה). במידה והמבקש עבר ועדה רפואית, מוטב להוסיף את המסמכים הרלוונטיים גם כן. לרוב אין צורך בהכרת הנכות על ידי הביטוח הלאומי או משרד הביטחון.

את המסמכים כולם יש לאגד תחת קובץ PDF אחד. לאחר הגשת המסמכים, משרד התחבורה יחל בהליך בחינת הזכאות לקבלת תג הנכה ופטור מאגרת רישוי, הליך אשר אורך לרוב כ-30 ימים ממועד הגשת הבקשה. בזמן זה, ניתן להתקשר למוקד הטלפוני של אגף הרישוי ולעקוב אחר סטטוס הבקשה.

חשוב לציין שהמסמכים הרפואיים המוגשים צריכים להיות לאחר פיענוח על ידי איש מקצוע מתאים (כגון צילומי MRI ורנטגן). יש לשמור העתק של כלל המסמכים הפיזיים – כולל קובץ ה-PDF שהועלה לאתר – במקום שמור ונגיש, לכל בעיה שתצוץ.

עקב מצבם הרפואי, אנשים עם מוגבלויות אשר הגישו את הבקשה לתו הנכה, עשויים להתבקש לעבור מבחן חוזר של יכולתם לנהוג כראוי, במכון הרפואי לבטיחות בדרכים השייך למשרד הבריאות. יש לתת את הדעת שהבחינה המחודשת עלולה לגרום לשלילת עצם היתר הנהיגה מהנבחן, כך שלעיתים כדאי לחשוב פעמיים האם אתם מעוניינים להגיש את בקשת תו הנכה.

במידה והבקשה לקבלת תו הנכה נענתה בשלילה, דעו כי ברשותכם להגיש ערעור, וזאת שלושה חודשים מיום קבלת הדחייה. ערעור שני אפשרי גם הוא, לאחר כשנה מדחיית הערעור הראשון.

ניתן לקבל תו נכה גם אם הרכב אינו בבעלות מבקש התו. כך למשל, ניתן לקבל תו נכה עבור הרכב שמסיע את האדם עם המוגבלות. וגם, אם האדם עם המוגבלות הוא קטין, ניתן לרשום את הרכב המבוקש על שם ההורים, על ידי פניה לאגף הרישוי. כיום, הליך הבקשה עבור הרכב אשר האדם עם המוגבלות אינו בעליו – פשוט מבעבר, ואין חובה להגיש מסמכים נוספים.

תוקף תג נכה המונפק כיום עקב מוגבלות המבקש הוא לצמיתות, זאת בניגוד להוראה שעמדה עד 2019, וקבעה חידוש פעם ב-8 שנים. עם זאת, לא כולם זוכים להנפקה לצמיתות, עקב קימוץ משרד התחבורה בהנפקות מסוג זה, ויש לחדשו כל כמה שנים.

 

הזכויות שמקנה תו נכה

אדם עם מוגבלות אשר לו תג נכה, רשאי להחנות את הרכב שלו גם במקומות שאסורים לחניה, במידה ולא קיימת חנייה רגילה או חניית נכים ייעודית, או שקיימת חניה אך היא אינה פנויה. על הרכב נושא תג הנכה לחנות בצורה שאינה מונעת או אף מסכנת את העוברים והשבים ואינה מפריעה לתנועת כלי הרכב בשום צורה. בעל התג גם אינו מחויב בתשלומי חנייה בחניון עירוני וכחול לבן.

ישנם מספר סוגים של תגי נכה, אשר נועדו לסמן לסביבה על הצרכים של האדם הנושא אותו. כך למשל, תג הנכה הרגיל נושא סמל של משולש ירוק ותג נכה המתנייד בכיסא גלגלים יהיה עם מלבן כחול. לאדם עם מוגבלות שהונפק לו תג על ידי משרד הביטחון, יהיה תג נושא סמל של משולש ירוק עם כלנית ובמידה והוא גם מתנייד בכיסא גלגלים – כלנית עם מלבן כחול.

סוג תג הנכה מעניק לרוב את אותן זכויות שונות לבעליו. כך למשל, בכל הנוגע לזכות החניה לנכים, הזכויות אינן משתנות בין סוגי התגים והן למעשה זהות למדי. ההבדלים בכל זאת ישנם – למשל, בעלי תג נושא סימן של כיסא גלגלים רשאים לנסוע בנתיב תחבורה ציבורית.

חובת בעל התג היא להצמידו לשמשת כלי הרכב. על מנת לאפשר הצמדה ללא חשש לחשיפת פרטים אישיים ולשמירת פרטיותו של בעל תג הנכה, התג אינו נושא את פרטיו האישיים ואלו נמצאים במאגר ממוחשב מאובטח.

במידה ובעל תג הנכה מעוניין להחליף את מספר הרכב, עליו להגיע לסניף אגף הרישוי ולעדכן את הנתונים. עדכון הנתונים בפועל יתבצע בתוך יום מביצוע הפעולה.

חשוב לדעת – הזכות לתו נכה היא אישית ואיננה ניתנת להעברה לאדם אחר שאינו עם מוגבלות. העושה זאת עובר עבירה פלילית וצפוי לעונשים הקבועים בחוק.

ראינו אם כן מי זכאי לקבל תו חניה לנכה וכיצד מבצעים זאת. ההליך עצמו פשוט למדי, אולם תמיד יתכנו מהמורות ועודף בירוקרטיה בדרך. לכן, בכל בעיה או סירוב לתג, פנו לעורך דין נוה חגי על מנת שתוכלו לממש את זכותכם בצורה המלאה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

טלגראס שקיות קנאביס רפואי ללא מרשם