זכויות לחולי דמנציה או אלצהיימר

זכויות סיעוד לחולי דמנציה או אלצהיימר הן חשובות במיוחד, מבחינה חברתית ואנושית כאחד. אנשים מבוגרים רבים מתמודדים עם בעיות שכחה אשר מעלימות מהם את הזכרונות היקרים ביותר לליבם, ופוגעות בקשר עם האנשים הקרובים להם ביותר. במאמר זה נתאר את זכויות הסיעוד לחולי דמנציה בשביל לעזור להגביר את המודעות של אנשים לחשיבות הטיפול בקשישים בחולי דמנציה ואלצהיימר.

זכויות סיעוד לחולי דמנציה או אלצהיימר הן חשובות במיוחד, מבחינה חברתית ואנושית כאחד. אנשים מבוגרים רבים מתמודדים עם בעיות שכחה אשר מעלימות מהם את הזכרונות היקרים ביותר לליבם, ופוגעות בקשר עם האנשים הקרובים להם ביותר. במאמר זה נתאר את זכויות הסיעוד לחולי דמנציה בשביל לעזור להגביר את המודעות של אנשים לחשיבות הטיפול בקשישים בחולי דמנציה ואלצהיימר.

מצב האלצהיימר בישראל

הסטטיסטיקה מספרת על כמאה אלף אנשים בישראל הסובלים ממחלת האלצהיימר וממצבי דמנציה דומים. המחלה הזו משפיעה גם על המשפחות. ידע בסיסי על המחלה יכול לעזור לכאלו הסובלים ממנה לממש את זכויותיהם וזכויות משפחתם.

בישראל, דמנציה ואלצהיימר הפכו לבעיות נפוצות יותר לאור הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתוחלת החיים. לצערנו, לפי הנתונים, אנשים רבים מתמודדים עם חשיפה לדמנציה ואלצהיימר בשלב כלשהו בחייהם. רוב החולים באלצהיימר מפתחים את המחלה בגילאים שמעל ל-65. ככל שהגיל מתקדם, כך הסיכוי לחלות עולה, כך שחשוב להבין את המחלה והזכויות המגיעות לחולי דמנציה ואלצהיימר, כדי להבטיח מראש סיוע כלכלי וטיפולי הולם למי שזקוק לכך כמו גם קבלת תמיכה מתאימה לבני המשפחה שלהם.

הזכויות של חולי דמנציה ובני משפחתם

ראשית, חולים עם דמנציה מתקדמת זכאים לקבל גמלת סיעוד. לשם קבלתו, המוסד לביטוח לאומי שולח לביתם אחות לביצוע בדיקה הנקראת מבחן תלות. האחות בוחנת את יכולתו של המטופל לתפקד בפעילות היומיומית שלו, כגון להתלבש, ליטול תרופות, להתקלח וכו', וגם מתייחס ברצינות למה שבני המשפחה אומרים על מצבו.

שנית, במידה והחולה מבוטח בביטוח סיעודי, וניתן להוכיח כי התרחש "מקרה ביטוח", דהיינו התדרדרות למצב סיעודי – אז כן, במקרה כזה המבוטח זכאי לתגמולים מהחברה המבטחת. בהקשר של חולי דמנציה, "מקרה ביטוח" מוגדר וניתן להוכחה באחת משתי הדרכים הבאות:

  • תשישות נפש – מבוטחים שסובלים מהפרעה קוגניטיבית המותירה אותם תשושים נפשית וזקוקים לטיפול ועזרה יומיומית.
  • מבחן ADL – בדיקה המעריכה את יכולתו של המבוטח לבצע (או לא לבצע) פעולות יומיומיות כגון עמידה/שכיבה, אכילה/שתיה, התלבשות/התפשטות, ניידות, רחצה ושליטה בסוגרים.

זכויות בני המשפחה

במקרים רבים בני המשפחה הם אלו שמושיטים את מירב העזרה והטיפול בחולי דמנציה. בני משפחה המטפלים בבן משפחה אחר יכולים לקבל עזרה ותמיכה רגשית. כך למשל לעובדים יש זכות לקחת חופש מהעבודה על חשבון ימי המחלה כדי לטפל בהורה עם דמנציה. בנוסף, החוק אוסר על אפליה של עובד בשל היותו בן משפחה המטפל באדם עם מוגבלות. זוהי כמובן רשימה חלקית של זכויות בני המשפחה. מידע נוסף באתר כל זכות.

הבנת המחלה

מחלת האלצהיימר היא הצורה השכיחה ביותר של דמנציה בקרב אנשים מבוגרים. דמנציה בכלל, ומחלת האלצהיימר בפרט, גורמות לחולה למצוקה רבה עד כדי אובדן עצמאות אינטלקטואלית ותלות מוחלטת בסביבתו. המחלה גורמת לנטל חברתי וכלכלי כבד שכן היא המחלה הכרונית בעלת העלות הגבוהה ביותר מבין המחלות הכרוניות בגיל מבוגר. בהתחשב בכך שתוחלת החיים צפויה לעלות משמעותית עד שנת 2050, עם עלייה משמעותית באחוז הקשישים באוכלוסייה הכללית, מובן הצורך לזהות, לטפל ואף למנוע טוב יותר את המחלה.

לצערנו, אף ישראלי לא יכול להתחמק מהעובדה שחבר או בן משפחה עשוי לסבול מדמנציה או אלצהיימר. עם זאת, לפי החוק בישראל ניתן לקבל תמיכה רפואית ותשלומי סיעוד רלוונטיים למצב הזה. מרכזי טיפול וקהילות תומכות יכולים גם לספק תמיכה לחולי המחלה ולמשפחותיהם ולסייע להם להתמודד עם המצב ולשוב לחייך. חשוב לשים לב שחולי דמנציה ואלצהיימר אינם נשארים להתמודד לבדם עם המחלה. המשפחה או הקהילה המקיפה אותם הינה חיונית כדי לאפשר לכולם להתמודד עם המחלה בהצלחה. עם קבלת התמיכה המתאימה, חשוב לזכור שהחולים יכולים לחיות חיים נורמליים ולהיות מאושרים ומשוחררים גם תוך כדי ההתמודדות עם מצב קשה כזה.

הטיפול הנדרש וההשגחה על חולי דמנציה ואלצהיימר

בשל התפתחות המחלה באופן די איטי, חולי דמנציה ואלצהיימר יכולים להמשיך לחיות את חיי היום יום שלהם באופן כמעט רגיל, אך הם צריכים השגחה יותר צמודה כדי למנוע מהם לסכן את עצמם. הטיפולים הנדרשים הם רבים ומגוונים רחב וכוללים תרופות, טיפול פיזיותרפי שלעיתים עוזר להרגעת החולה, וטיפול נפשי. כמו כן, חשוב למצוא סידור הגיוני להשגחה על החולה כדי לסייע למשפחה ולאפשר להם להמשיך את שגרת החיים ככל שניתן – במקרים מסוימים בית אבות יכות לתת מענה ראוי, ובמקרים חמורים הפתרון עשוי לכלול סיעוד פרטי בבית. כך או כך, טיפול מתאים והשגחה צמודה הם הדרך לסייע לחולה ולמשפחתו להתמודד עם המחלה לאורך זמן.

סיעוד בבית לחולי דמנציה ואלצהיימר

טיפול סיעודי על ידי בני משפחה

במקרים מסוימים, כאשר המטפלים מקבלים הדרכה טיפולית ורפואית מאחות מקצועית, הטיפול ניתן על ידי בני משפחתו של המטופל, למשל להחליף צינור או לתת זריקות. היתרון העיקרי בטיפול הוא שהמטופל נמצא בחברת בן משפחה אוהב. החיסרון הוא שהמטפל יכול לסבול משחיקה והזנחה של חייו האישיים.

טיפול על ידי עובר זר

ברוב המקרים, בני משפחתו של המטופל אינם מסוגלים לשאת בעצמם את נטל הטיפול. אחיות מקצועיות זמינות לצורך כך בתשלום חודשי והאחות מתגוררת בבית המטופל במידת הצורך. ניתן להעסיק את נותן הטיפול באופן פרטי או באמצעות חוק סיעוד. במידה והאחות היא עובדת זרה, יש לקבל תחילה אישור ממשרד הבריאות והרווחה להעסקתה.

כיצד זה עובד?

ברוב המקרים, סיעוד בבית לחולי דמנציה ואלצהיימר מתבצע כאשר מטפלים מקצועיים מגיעים לטפל בחולה באופן מלא בביתו. הם מסייעים בטיפול במחלה, מונעים צורך בטיפול בבית חולים, ומסייעים בתפעול יום-יומי של החולה בבית המשפחה או במסגרת מוסדית. כל חולה דמנטי צריך תוכנית טיפול אישית המתאימה לצרכיו, ומטפלים מקצועיים מסייעים במילוי הצרכים האלה. הם יכולים לסייע בנטילה ומעקב אחר התרופות, לסייע בביצוע פעילויות יום-יומיות ולסייע במתן התזונה הנכונה. המטפלים עוזרים לחולה להיות מסוגל לתפקד באופן עצמאי יותר ולהישאר ככל האפשר בסביבה הביתית והמוכרת.

היבטי טיפול נפשי ופיזי לחולי דמנציה ואלצהיימר

היבטי הטיפול הנפשי והפיזי חשובים במיוחד לתומכי חולי דמנציה ואלצהיימר. טיפול נפשי כולל קבלת תמיכה וליווי מצוות מקצועי, כגון טיפול פסיכולוגי הכולל שיחות. טיפול פיזי גם הוא חשוב מאוד וכולל בד"כ אימון ותרגול פיזיותרפי, שמאפשר לחולי דמנציה ואלצהיימר לשמור על כושר גופני ולהקל על חיי היום יום שלהם. הערכה וטיפול מתמשכים לאורך תהליך המחלה חיוניים על מנת להשגיח ולטפל בחולה בצורה הראויה ע"י צוות מקצועי איכותי.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

טלגראס שקיות קנאביס רפואי ללא מרשם