מידע וזכויות בתחום בריאות הנפש

ישראלים רבים נקלעים במהלך חייהם למשברים גופניים ו/או נפשיים. הפרעה נפשית יכולה להתפתח בעקבות טראומה, משבר או אירוע מסוים, היא יכולה לחלוף מאליה או להיות ממושכת ולהפוך לכרונית. מהן הזכויות שמגיעות לכם? כנסו וגלו
מידע וזכויות בתחום בריאות הנפש I עורך דין נוה חגי

הפרעה נפשית מוגדרת כדפוס התנהגותי, רגשי וחשיבתי, הגורם לפגיעה משמעותית באיכות החיים, בתפקוד היומי, ביחסים חברתיים ובשיפוט המציאות. הפרעות נפשיות באות לידי ביטוי במחשבות, בסטרס גבוה ובהצפה רגשית. ההפרעה יכולה לכלול מצבי דיכאון, חרדה, פוסט טראומה, הפרעות אכילה, סכיזופרניה בגיל הילדות ועוד.

כיום, ניתן לטפל בהפרעות נפשיות ולסייע למטופלים להתמודד עם התופעה והסימפטומים הנלווים. יש מגוון רחב של טיפולים, כולל תרופות וטיפולים בשיחה, ובעקבות הרפורמה בבריאות הנפש משנת 2015 קל יותר למצות את הזכויות המגיעות לאנשים המתמודדים עם הפרעה ומצוקה נפשית.

שירותי בריאות הנפש בישראל

שירותי בריאות הנפש בישראל ניתנים על ידי קופות החולים, הם מהווים חלק בלתי נפרד משירותי הבריאות הניתנים לתושבי המדינה. לאחר כניסת הרפורמה בשנת 2015 לתוקף נוספו שירותי בריאות נפש ברחבי המדינה והוקמו מרפאות חדשות, גויסו מטפלים עצמאיים וניתן לקבל שירותי ייעוץ במסגרת רפואה ראשונית.

ישנן מסגרות שונות המתמחות בטיפול לאנשים עם הפרעות נפשיות, כגון מחלקות פסיכיאטריות סגורות או פתוחות, אשפוז יום, מרפאות ציבוריות, מרפאות בקהילה וכיום ניתן גם לקבל טיפול במסגרת אשפוז ביתי. יודגש כי השירותים והזכויות ניתנים למטופלים על ידי קופות החולים ורשויות המדינה.

מי זכאי לשירותי בריאות הנפש ואילו טיפולים השירות כולל?

טיפולים נפשיים ניתנים במסגרת מרפאות בריאות הנפש של קופות החולים, וכן במרפאות לבריאות הנפש של משרד הבריאות ובאמצעות מרפאות נוספות שקופת החולים התקשרה איתן. קופות החולים מאפשרות למבוטחים שלהן לקבל שירות גם על ידי מטפלים עצמאיים.

ראוי לציין כי תושבי המדינה בכל הגילים זכאים לקבל שירותי בריאות על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. החוק מקנה זכאות לכל תושבי המדינה המבוטחים בקופות החולים לקבל טיפול לבריאות הנפש הכולל בדיקות אבחון ומיון, טיפולים מותאמים אישית, ייעוץ פסיכולוגי, טיפול התנהגותי – קוגניטיבי, טיפול אישי, זוגי או קבוצתי, טיפול תרופתי, מעקב וביקור בבית בהתאם לצורך.

אדם הלוקה בהפרעה נפשית יכול לפנות במקרה חירום למיון במרפאה פסיכיאטרית או בבית חולים פסיכיאטרי, ובמצב שאינו חירום עליו לפנות לרופא המשפחה או ישירות לפסיכיאטר, לפסיכולוג או למרפאה לבריאות הנפש.

כיום, נהוג להציע טיפול משולב המבוסס על טיפול התנהגותי – קוגניטיבי בשילוב טיפול תרופתי. במקרים חמורים של הפרעה נפשית המומחים ישקלו דרכי טיפול נוספות כמו אשפוז יום או אשפוז מלא במחלקה הפסיכיאטרית במרכז רפואי.  

חרף הרפורמה, רבים מהאנשים המתמודדים עם הפרעות נפשיות מתקשים למצות את הזכויות המגיעות להם על פי חוק. חשוב לזכור כי אנשים המתמודדים על מחלות ובעיות בתחום בריאות הנפש מתקשים למצות את הזכויות שלהם בגלל מחסומים אישיים וחברתיים, היעדר מידע, סטיגמה, דימוי עצמי נמוך, היעדר שקיפות אודות התהליך וחוסר נגישות של מידע אודות הזכויות המגיעות להם.

ייעוץ וליווי משפטי על ידי עו"ד תביעות ביטוח ונזיקין

כדי למצות את הזכויות המגיעות על פי חוק לאנשים הסובלים מהפרעות נפשיות מומלץ לפנות אל עורך דין המתמחה בענייני תביעות ביטוח לאומי ונזיקין. עורך דין מקצועי ומנוסה מסייע למתמודדי נפש ולבני משפחותיהם לקבל הכרה במחלה הנפשית. לאחר הכרה במחלה על ידי ביטוח לאומי ניתן להגיש תביעה לקבלת קצבת נכות, ועורך הדין מסייע למתמודד לעבור את הוועדה הרפואית ולממש את הזכאות לקצבה, לסל שיקום, לסיוע בדיור ועוד.

 

 

 

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

טלגראס שקיות קנאביס רפואי ללא מרשם