עורך דין נזיקין

תביעות נזיקין הן תביעות משפטיות הנוגעות לנזקי גוף או רכוש שנגרמו לאדם כתוצאה ממעשיו ו / או מחדליו של זולתו. במסגרת המדריך שלהלן נדון בפקודת הנזיקין, שהיא דבר החקיקה שמסדיר את אופן הטיפול בתביעות נזיקין בישראל
עורך דין לתביעות רשלנות רפואית

נזיקין לא מה שנהוג לחשוב

תביעות נזיקין הן תביעות משפטיות הנוגעות לנזקי גוף או רכוש שנגרמו לאדם כתוצאה ממעשיו ו / או מחדליו של זולתו. 

במסגרת המדריך שלהלן נדון בפקודת הנזיקין, שהיא דבר החקיקה שמסדיר את אופן הטיפול בתביעות נזיקין בישראל, נסביר אילו סוגים של תביעות נזיקין שכיחות בארצנו הקטנטונת, וכיצד מתבצעת הגשת תביעת נזיקין.

 

מה זה תביעת נזיקין?

תביעת נזיקין הינה מונח המתייחס לסוגים שונים של תביעות משפטיות המוגשות בעקבות נזק שנגרם בתרחישים שונים, לרבות פגיעה בתאונת עבודה, רשלנות רפואית, תאונה של תלמידים, וכיוצא באלו. 

תביעת נזיקין נועדה לתבוע מהצד האחראי לפגיעה תשלום פיצויים לנפגע בגין נזקי גוף או נזקי רכוש. לשם כך נדרש התובע להוכיח בבית המשפט כי קיים עילה לתביעתו ואת קיום הנזק לו הוא טוען.

דוגמאות של תביעות נזיקין

תביעות נזיקין בישראל מתנהלות בדרך כלל על בסיס פקודת הנזיקין (נוסח חדש), אשר מתייחסת למספר סוגי עוולות פרטיקולריות, ובכללן: עוולת תקיפה, כליאת שווא, היזק על ידי כלב, השגת גבול,  גזל, מטרדים, וכיוצא באלו), לצד 2 עוולות מסגרת והן: 

עוולת הפרת חובה חקוקה ועוולת רשלנות.

בהתקיימן של עוולות אלו, התובע עשוי להיות זכאי לקבלת פיצוי מהצד הפוגע, ככל שיעלה בידו להוכיח בבית המשפט כי אכן נגרם לו נזק בעקבות אותה עוולה.

מהי תביעת נזיקין בעקבות תאונות תלמידים?

תביעת נזיקין עקב תאונות תלמידים או ילדים, הינה תביעה ביטוחית המוגשת לחברת הביטוח על בסיס ביטוח תאונות אישיות שאותו כל מוסד חינוכי בישראל מחויב לרכוש לכיסוי כל תלמידיו שגילם בין 5 ל – 18, על פי חוק על פי חוק חינוך חובה. כאשר תלמיד הרשום במסגרת חינוכית, נפגע במסגרת תאונה שאירעה בעת לימודיו במוסד ועקב כך הלך לעולמו או נותר עם נכות בשיעור של 5  אחוזים ומעלה, יהא רשאי להגיש תביעת נזיקין כנגד חברת הביטוח שממנה נרכשה פוליסת התאונות האישיות של המוסד, לשם כיסוי היעדרותו מהלימודים בעקבות התאונה, הוצאות חילוץ ו / או הוצאותיו הרפואיות.

מה זו תביעת נזיקין של מבוגרים?

רוב התאונות שבהן אנשים מבוגרים נפגעים בגופם, מתרחשות למרבה הפלא, דווקא בביתם שלהם. אף שרבים משוכנעים כי עובדה זו, די בה כדי לשלול את זכותם לפיצוי או זכויות רפואיות, במקרים רבים ניתן להגיש תביעת נזיקין לחברת הביטוח או גורמים ממשלתיים כגון המוסד לביטוח לאומי, ולקבל סיוע הולם.

תביעת נזיקין נגד עירייה

חשוב לדעת כי קיימת אפשרות להגשת תביעת נזיקין גם כנגד העירייה במידה ונגרם לכם נזק גוף או רכוש בעקבות רשלנות של רשות מקומית כלשהי. לצורך העניין, היה ומעדתם ונפצעתם בעקבות מגע עם מפגע בטיחותי כלשהו שהיה מצוי בשטח ציבורי שהעירייה אחראית עליו, אתם עשויים להיות זכאים לקבל פיצוי כספי מכובד בגין פגיעתכם.

הגשת תביעת נזיקין נגד נגד אדם פרטי

הגשת תביעת נזיקין נגד אדם פרטי עשויה להפוך רלוונטית במידה ונגרם לפלוני נזק לסוגיו על ידי אדם אחר (בין אם במכוון ובין אם בשגגה). תביעת נזיקין נגד אדם פרטי נועדה לספק מענה למקרים של נזק גוף או רכוש שניתן להוכיחו.

על האתגרים בהגשת תביעת נזיקין נגד חברת ביטוח ובכלל

ישנם מקרים רבים שבהם אדם שנדרש להגיש תביעת נזיקין נגד חברת הביטוח, כמו למשל במקרה של תאונת דרכים בה ספג פלוני פגיעות גופניות או פגיעות ברכבו, מופתע לגלות שהמבטחת מסרבת לשלם. במצב כזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין נזיקין, שיוכל ללוות את המבוטח ולסייע לו למצות את זכויותיו מול חברת הביטוח.

ביטוח סיעודי פיצויים

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

טלגראס שקיות קנאביס רפואי ללא מרשם