נפילה בשטח ציבורי – מה לעשות אם נפצעתי ברחוב

הליכה ברחוב היא אולי הפעולה הכי שגרתית ויומיומית שאנו מבצעים. אולם לעתים קורה ואנו נתקלים במכשולים או מפגעים שונים בדרכנו, והרחוב הופך למקום סכנה. במדריך הבא רשמנו לכם מהן הפעולות שעליכם לבצע, במידה שנפצעתם ברחוב, בכדי שתקבלו את הפיצוי המקסימאלי.
נפילה בשטח ציבורי - מה לעשות אם נפצעתי ברחוב

נפילה ברחוב

כאמור הליכה ברחוב היא אולי הפעולה הכי שגרתית ויומיומית שאנו מבצעים. בין אם ללכת לקניות בסופר, להביא את הילד מהגן ולפגוש חברים, הרחוב הוא המקום דרכו נגיע מביתנו אל היעד. אולם לעתים קורה ואנו נתקלים במכשולים או מפגעים שונים בדרכנו, והרחוב הופך למקום סכנה.

מפגעים אלו כוללים בין היתר הפרשי גובה באבני המדרכה, אבן דרך בולטת או חסרה, מכסה ביוב שלא במקומו, ספסל תקול, העדר מעקה במקום נצרך, תאורה לא מספקת בלילה, פציעה במהלך משחק במגרש משחקים, החלקה עקב דריכה בשלולית ועוד.

בנוגע למפגעים אלו, מוטלת חובה על הרשות המקומית להציב אמצעי זהירות (כגון שלטי אזהרה וגדרות) ולתקן את המפגע. לרוב זה לא המצב ולכן נוכל לתבוע את הרשות המקומית על הנזק שנגרם לנו, ובאם יוכח שהרשות לא עשתה זאת והתרשלה, יתכן וקיימת לכם עילה לתביעה.

כדי להגדיל את סיכוי קבלת התביעה, מומלץ לפנות לעורך דין נזיקין המתמצא בתביעות הנוגעות לנפילות או פציעות ברחוב.

מה לעשות אם נפלתי ברחוב

בריאות היא הכל, ולכן הדבר החשוב ביותר לעשות הוא לפנות בהקדם לקבלת טיפול רפואי הולם. עקבו אחר ההוראות של איש הרפואה שמטפל בכם, ואם יש צורך לפנות לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, עשו זאת.

גם אם אינכם זקוקים לטיפול בבית חולים, פנו בהקדם לגורם רפואי כלשהו (כגון הרופא האישי שלכם), אשר ייתן לכם סיכום מחלה. שתפו אותו (ובקשו ממנו לרשום) כי נפצעתם כתוצאה מנפילה, וזאת על מנת שבהמשך יוקל עליכם להוכיח בבית המשפט את קרות הנפילה והנזקים שנגרמו בעקבותיה, שכן בתי המשפט נוטים לייחס חשיבות מיוחדת לגרסה שאמרנו במסמך הרפואי הראשוני – בייחוד נבדקת הגרסה שלכם עם עובדי מד"א (במידה שפוניתם באמבולנס) או לאחות/ רופא שפגשנו במיון או לרופא של קופת החולים.

טיפ: פניה בהקדם חשובה גם לקבלת תמלוגי ביטוח לאומי, באם תצטרכו, והדרישה היא לפנות לסיוע רפואי תוך 72 שעות לכל היותר.

לאחר קבלת טיפול רפואי ראשוני, פנו לתעד כל מה שנראה לכם רלוונטי לתביעה. תיעוד מלא ומקיף עשוי לסייע לכם מאוד בהגשת התביעה וקבלתה. התיעוד יכול שיתבצע על ידי אדם אחר, אם אינכם יכולים לתעד את המקום בשל הנזקים שנגרמו לכם.

התיעוד יכלול צילום של מקום התאונה, סמוך לזמן הקרוב ביותר למועד התרחשותה, כפי שמתאפשר לכם, כאמור. הזמן הוא מרכיב חשוב, שכן אם תאחרו יתכן והגורם הנושא באחריות למקום כבר יתקן את המפגע. אל תחסכו בתיעוד – תעדו את מקום התאונה והגורם לה בסטילס ובווידאו, מזוויות שונות ומגבהים שונים. נוסף על כך, תעדו את הנזקים הגופניים שנגרמו לכם. גם כאן, "כל המרבה הרי זה משובח" – צלמו מכמה זוויות, בווידאו וסטילס ובתאורות שונות.

טיפ: השתמשו בסרגל כדי לתאר את הפרופורציות של המפגע. תעדו את הנזקים סמוך ככל הניתן למועד קרות התאונה, ואם נוספו לאחר זמן מה נזקים שלא נראו בתחילה, תעדו גם אותם.

 

חלק מהנזקים הגופניים לא ניתן לתעד בצילום רגיל, לכן תדרשו לעבור ושמרו כל צילום רפואי שביצעתם, כגון רנטגן ו-MRI. חשוב לדעת כי נזקים נפשיים גם הם ברי פיצוי – שמרו עותק של הפניות וסיכומי ביקור אצל פסיכולוגיים ופסיכיאטריים.

את כלל התיעודים מומלץ לגבות על גבי מכשיר נוסף שאינו המצלמה, ואף גיבוי נוסף בענן. מומלץ אף לפתח את התמונות, בצבע ובאיכות גבוהה, ולשמור כמה עותקים.

נוסף לכל, פנו לעורך דין נזיקין מומלץ ומיומן. הוא יוכל למקד אתכם בסוג וצורת התיעודים הכדאיים, ולסייע לכם בהשגת חומרים רלוונטיים. כך הסיכוי לקבלת התביעה גדל משמעותית. 

נפילה בשטח ציבורי

באם הנפילה התרחשה בשטח ציבורי ששייך לגורמים אחרים או נוספים מלבד הרשות המקומית (כגון קניון, גן ציבורי וכיוצ"ב) עליכם לדווח על הנפילה לגורמים אלו. עליכם יהיה להוכיח שהגורם האחראי על השטח הציבורי התרשל בתפקידו ולא תחזק אותו כראוי. כך למשל, אם החלקתם בקניון בעת שטיפת הרצפות, בעוד שבמקום לא היו שלטי אזהרה על רצפה חלקה.

בעידן הטלפונים החכמים, כל אחד מאיתנו יכול לתעד אירועים במהירות ובאיכות טובה. בדקו האם קיימים תיעודים של עוברי אורח ותושבי הסביבה, ושמרו עותק של התיעוד. גם אם מקום הנפילה היה רק מאדם באותה עת, בדקו האם קיימות מצלמות אבטחה באזור והשיגו עותק של הצילום.

בדקו האם לגורם הציבורי קיים כיסוי ביטוחי צד ג', שכן תביעה בנפילה במקום ציבורי יכול שתהיה כנגד הביטוח הנ"ל. אם לא, התביעה תהיה מול הגורם הציבורי עצמו.

שימו לב, יתכן ותוכלו לתבוע בנוסף גם בגין תאונת עבודה אם שהיתם במקום הציבורי מטעם העבודה שלכם. כך למשל, אם התאונה התרחשה בעת שהותם בהשתלמות מטעם העבודה בבית מלון, תוכלו לתבוע את הביטוח הלאומי ובנוסף את חברת הביטוח של בית המלון.

עורכי דין נזיקין מתמחים בהגשת תביעות מסוג זה. אל תתמודדו לבד מול הבירוקרטיה הסוחטת – פנו לעורך דין מומלץ בכפר סבא.

מפגע במדרכה

בתביעה במקרה של מפגע במדרכה יש צורך להוכיח קשר סיבתי בין המפגע לבין הנזק. אמנם אין מדרכה ישרה לחלוטין וללא בליטות, ולכן הטלת האחריות על הרשות המקומית תהיה בהתאם למשמעות ובולטות המפגע, כמו הפרשי גובה של כמה סנטימטרים בין אבני הדרך וכיוצ"ב.

הקפידו על תיעוד מקצועי של מקום התאונה, סמוך ככל הניתן להתרחשותה. על הצילום להיות באיכות גבוהה, בכמה זוויות, ובעדיפות לשעה ביום בה התרחשה התאונה. נוסף על כך, כדאי שתמדדו את הבליטה האמורה, על מנת להראות בבית המשפט את חומרתה.

תביעת עירייה על נפילה

לפי פקודת העיריות, הכלל המרכזי בתביעות בגין מפגע רחוב הוא הוכחת הניזוק את רשלנות המזיק (העירייה), על כך שזו הייתה צריכה לתחזק באופן ראוי את השטח בו התרחשה התאונה. כך למשל, העירייה מחויבת להציב שלטי אזהרה וגדרות במקרה של עבודות בשטח או המצאות בור. גם פינוי פסולת הוא באחריותה, ואם זו לא פונתה וגרמה לנפילה, העירייה עשויה להימצא רשלנית.

גם כאן עליכם יהיה להוכיח קשר סיבתי בין המפגע לבין הנזק, ואת זה כדאי לעשות באמצעות עורך דין נזיקין בכפר סבא.

נפילה ברחוב תביעה

בעת הגשת התביעה, הביאו את כלל המסמכים, התיעודים והקבלות שאספתם הקשורים לתאונה, באופן ישיר או עקיף.

צרו קשר עם העדים שהיו במקום התאונה בעת התרחשותה, כדי שבעת הצורך הם יוכלו להעיד את מה שהם ראו. עדים אלו יכולים להיות גם עדים במעגל השני, כמו בן משפחה או חבר אליהם פניתם מיד לאחר התאונה. אמנם עדות משמיעה אינה תמיד מתקבלת, אך עדיף להביא כמה שיותר עדים וראיות, גם אם הסיכוי לקבלתם נמוך.

בשבועות ובחודשים לאחר התאונה, יתכן ותזדקקו לרופאים מומחים בתחומים מגוונים. גם כאן, חשוב לשמור את ההפניות מרופא המשפחה או בית החולים, וכל מסמך אחר שאתם מקבלים מהרופא המומחה (כולל את סיכום הביקור).

שמרו כל מסמך הקשור לטיפולים שאתם מקבלים עקב התאונה: קבלות על נסיעות, ציוד רפואי, תרופות וסיוע בבית. אתם עשויים להיות זכאים לפיצויים בגין אובדן השתכרות, ולכן שמרו כל מסמך הנוגע לעבודה בה אתם עוסקים, כגון תלושי שכר ודו"חות מס.

אם התאונה התרחשה בדרך לעבודה או שהניזוק הוא קטין, הגישו קודם כל תביעה מול הביטוח הלאומי. במקרה של תאונת עבודה, יש להגיש תביעה נוספת כלפי המעסיק. שימו לב שהתביעה הראשונית מול הביטוח הלאומי עשויה לחשוף את כל הפרטים שמילאתם, לעיני הגורמים הנתבעים בהמשך, כמו חברות ביטוח. לכן, מומלץ לוודא שכל הפרטים נכונים ושכלל התיעודים והמסמכים הרלוונטיים אכן קיימים.

התביעה יכולה להיות מופנית גם כלפי חברת הביטוח הפרטית בה אתם מבוטחים, אם ישנה. גם אם לא רכשתם פוליסה פרטית בעצמכם, יתכן והמעסיק שלכם רכש עבורכם, לכן מומלץ לבדוק גם את האפשרות הזו. חשוב לשים לב שתקופת ההתיישנות עבור תביעת הביטוח עומדת על שלוש שנים, ולכן מומלץ לפנות לסוכן הביטוח מיד לאחר התאונה.

 

לפי סעיף 6 לחוק לימוד חובה, אם הניזוק בתאונה הוא תלמיד בגן (בגילאי 3-5) או בית ספר (עד סוף כיתה י"ב), ניתן יהיה לתבוע במסגרת הביטוח לתאונות אישיות הקיים לכל תלמיד. יתרונו של הביטוח הוא כיסוי 24/7 בכל מקום ובכל פעילות בה התלמיד משתתף (למעט תאונת עבודה או דרכים ופעולת איבה), גם אם היא לא התרחשה במסגרת פעילות המוסד בו הוא לומד.

הביטוח ניתן באמצעות רשות החינוך המקומית שבתחום השיפוט שלה קיים המוסד בו התלמיד לומד, ועלות הביטוח ניגבת כחלק מתשלומי ההורים ועומדת על 49 ₪ במקסימום. לפני שפונים לתבוע, יש לברר במזכירות בית הספר איזו חברת ביטוח מבטחת. נקודה חשובה בתביעת ביטוח תלמידים היא שקיימת תקופת התיישנות של עד 3 שנים.

לבסוף, אם הוכח קשר סיבתי בין המפגע לנזק שנגרם לכם, יתכן ותהיה זכאים לקבל פיצויים. קביעת שיעור הפיצויים יתבסס על התיעודים ששמרתם יחד עם זימון מומחים רפואיים בתחומים הרלוונטיים.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?