עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית

עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית קשה למצוא. מדובר בתחום התמחות מורכב מאוד. אז איך לבחור נכון עורך דין של רשלנות רפואית? התשובות בפנים
עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא סוגיה מורכבת שנידונה רבות בין כותלי בתי המשפט. אף על פי שברוב המקרים היא ממוקמת תחת קטגוריית דיני נזיקין, היא מחייבת טיפול מקצועי של עורך דין שמתמחה ברשלנות רפואית ובעולם הרפואה.

על עורך הדין להכיר את המונחים המקצועיים, תחומי הפתולוגיה, הפרמקולוגיה ועוד. השאלה הנשאלת היא, איך לבחור נכון עורך דין רשלנות רפואית מומלץ?

 

איך בוחרים עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית ? 

במדינת ישראל, עורכי דין לא רשאים להציג את עצמם כמומחים לרשלנות רפואית. יחד עם זאת, אין כל מניעה שעורך דין אחד יתמחה בכמה תחומים שונים, וייצג לקוחות בתיקי רשלנות רפואית, פלילי ועיזבון לדוגמה.

למרות זאת, בגלל העדר מומחים בתחום הרשלנות הרפואית בישראל. ובעיקר בשל מורכבות התיקים העוסקים בנושא זה, יש קומץ של עורכי דין, שבחרו להתמחות בתחום זה, ולעסוק בו כתחום עיסוק עיקרי, ואף בלעדי.

 

או איך לבחור נכון עורך דין לרשלנות רפואית ?

כמו כל איש מקצוע, גם עורך דין צריך לבחור באופן מושכל.

לטיפול בתביעות, ובתיקי רשלנות רפואית בפרט, עלולות להיות השלכות שונות מבחינה רגשית, מנטלית וכלכלית. על מנת לעבור את התהליך בצורה מיטבית ויעילה, לקבל שקט נפשי, להגדיל את הסיכויים לזכות בתביעה ולקבל את מרב הפיצויים שמגיעים למי שנפגע מרשלנות רפואית, אין ספק שצריכים לבחור את עורך הדין בקפידה.

לפניכם 4 צעדים שמומלץ לפעול על פיהם כשבוחרים עורך דין לרשלנות רפואית:

 1. אספו המלצות – המלצה של לקוח מרוצה היא הדרך הכי אותנטית ואמינה, שתעזור לכם לאסוך שמות של מספר מומחים. אתם יכולים לאסוף המלצות ממשפחה, חברים ואפילו מהשכנים. קחו את כל המידע שרלוונטי, שמעו על התביעה של הממליץ, ולבסוף תשאלו את השאלה החשובה מכולן: "האם הייתם חוזרים אליו עם תביעה חדשה"?

 2. חפשו ברשת – אם המחקר שלכם לא הניב לכם מספיק המלצות, או שאתם רוצים לחפש עורכי דין נוספים שמתמחים ברשלנות רפואית, בדקו מי עורכי הדין שמפרסמים את עצמם ברשת.

 3. חקרו – כאשר יש ברשותכם שמות של מספר עורכי דין, בדקו את אתר הבית שלהם, מאמרים שפורסמו על ידם, קטעי עיתונות ופסקי דין. כמו כן, בדקו שהם רשומים במרשם עורכי הדין בלשכת עורכי הדין. בשלב זה מומלץ לצמצם את הרשימה ל – 2-3 עורכי דין.

 4. קבעו פגישה – קבעו פגישת היכרות עם עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית מתוך הרשימה שבחרתם. כבר במעמד השיחה נסו לבחון האם עורך הדין אדיב וקשוב, והאם אתם מרגישים נינוחים לשוחח אתו. במעמד הפגישה בחנו האם הוא עונה על כל שאלותיכם, האם הוא מנדב לכם מידע, והאם הוא מעורר בכם אמון. זה הזמן לברר מה הניסיון שלו בתחום, כמה שנים הוא מתמחה ברשלנות רפואית.

 

איך יודעים שמדובר ברשלנות רפואית

טעות, רשלנות או מחדל עלולים להוביל לתביעת רשלנות רפואית.

בית חולים, רופא או כל איש מקצוע אחר בתחום הבריאות צפויים לספק סטנדרט מסוים של טיפול. אף על פי שאנשי המקצוע אינם אחראים לכל הנזקים שחווה מטופל, הם נושאים באחריות משפטית אם המטופל חווה נזק או פציעה בגלל שספק הבריאות חרג מאיכות הטיפול שצפויה בדרך כלל במצבים דומים.

להלן סוגי הטעויות והרשלנות שעלולים להוביל לתביעת רשלנות רפואית:

 • אבחון שגוי או אי אבחון.

 • ניתוח מיותר או לא נכון.

 • אי הזמנת בדיקות מתאימות או ניתוח לא נכון של תוצאות הבדיקות.

 • העדר מעקב אחר מצב רפואי.

 • מינון שגוי או מתן תרופה שגויה.

 • השארת דברים בגוף המטופל לאחר ניתוח (פד גזה לדוגמה).

 • ביצוע הליך לא נכון או באיבר לא נכון בגוף המטופל.

 • ועוד…

הסכמה מדעת – אם המטופל לא נותן הסכמה מדעת להליך רפואי, הרופא או נותן שירותי הבריאות עלולים להיות אחראים במידה וההליך יגרום לנזק או לפציעה, גם אם הוא בוצע בצורה מושלמת.

 

מתי אפשר להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית בהיריון?

במהלך ההיריון האישה עוברת לא מעט בדיקות. חלקן נועדו לבדוק את בריאותה ואת תקינות ההיריון, ואחרות נועדו לזהות פגמים או מחלות שונות בעובר. בין הבדיקות הללו נמנות בדיקת חלבון עוברי, סקירת מערכות, בדיקת מי שפיר, בדיקות גנטיות ועוד.

חשוב להבהיר, שקיימת סטייה בבדיקות שמבצעים, ולכן טעויות מסוימות באבחון עלולות להיות בגדר הסביר. כמו כן, יש מומים ובעיות שלא ניתן לאבחן גם עם המכשור המתקדם שקיים כיום. עם זאת, במקרים רבים, ניתן לאבחן בוודאות פגמים, מומים או בעיות בריאותיות שהעובר עלול לסבול מהם לאחר לידתו.

תפקידו של הצוות הרפואי הוא לאבחן וליידע את ההורים, לפרט את ההשלכות של הבעיה שאובחנה ולהציע להם דרכי טיפול, חלופות, הנחיה באשר לדרכי הפעולה האפשריות, בירורים מתקדמים וכדומה. 

כאשר יש חשד לרשלנות רפואית, חשוב לבחון את נסיבות המקרה. רוב התביעות בגין רשלנות רפואית בהריון מוגשות בשל אי איתור מומים, אשר בגינם, סביר שההורים לא היו ממשיכים את ההיריון. במקרים אלו, בית המשפט צריך להכריע, באילו נסיבות ההורים היו בוחרים להמשיך את ההיריון.

כאשר יש לילד פגיעה תפקודית, קוגניטיבית או בריאותית בשל מום שלא זוהה, ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית.

לרשות ההורים עומדות 7 שנים ממועד הלידה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון.

 

רשלנות רפואית בלידה מול רשלנות רפואית באבחון הפגם

גם במהלך הלידה עלולים לבוא לידי ביטוי מקרים שונים של רשלנות רפואית. להלן דוגמאות למקרים אלו:

 • ביצוע שגוי של הליך רפואי, לרבות שימוש בציוד לא מתאים לזירוז או קידום הלידה, אי זיהוי מצוקה עוברית בשל ניתוח לא נכון של המוניטור, מתן תרופות במינון גבוה ועוד.

 • עיכוב ביילוד העובר בשל אי זיהוי מצוקה עוברית, לדוגמה.

 • בחירה שגויה של שיטת יילוד.

 • נזק שנגרם ליולדת או לעובר בשל אי נוכחות רופא בכיר או צוות רפואי מתאים.

 • פגיעה פוסט – לידתית בשל אי מתן טיפול נכון לתינוק ו/או ליולדת.

 

כיצד עורך דין לרשלנות רפואית מוכיח רשלנות רפואית

קיימים 3 יסודות מצטברים שנדרש מעורך הדין להוכיח בתביעת רשלנות רפואית:

 1. התרשלות מצד הגורם או המוסד המטפל – יש לבחון האם המטפל/ הרופא / המוסד הרפואי נקטו במידת הזהירות הנדרשת. זו חובה שנמדדת באופן מושגי (במסגרת מערכת היחסים של המטפל והמטופל) ובאופן קונקרטי (נסיבות המקרה).

 2. נזק שנגרם למטופל – פגיעה, מחלה, פציעה, החמרת מצב וכיו"ב.

 3. קשר סיבתי בין שני הגורמים הללו – נבחן במישור העובדתי (הקשר מבחינה כרונולוגית) ובמישור המשפטי (האם ראוי לייחס את האחריות של המטפל לנזק שנוצר).

בשלב הבא נכנסת לתמונה חוות דעת רפואית של מומחה ברשלנות רפואית.

 

חוות דעת רופא מומחה בתביעת רשלנות רפואית

על מנת לפסוק בתביעות רשלנות רפואית בית המשפט זקוק לחוות דעת רפואית מטעם מומחה לרשלנות רפואית.

המומחה, שממונה על ידי בית המשפט, נדרש להתייחס באופן פרטני לכל אחת מהטענות הרפואיות שמיוחסות לרופא/ לגורם המטפל ולקשר הסיבתי בינן לבין הנזק שנגרם למטופל.

על מנת להכריע בסוגיות רשלנות רפואית, בית המשפט נעזר ב"מבחן הרופא הסביר", על פי נשאלת השאלה "האם כל רופא היה נוהג באופן דומה בנסיבות זהות"? על מנת להשיב על השאלה בית המשפט מתחשב הן ברישומים הרפואיים שמוצגים בפניו והן בחוות דעת המומחה שמינה.

התובע רשאי להביא חוות דעת מומחה ולצרף אותה לתיק התביעה.

 

התיישנות ברשלנות רפואית

תביעה בגין רשלנות רפואית ניתן להגיש 7 שנים מיום המקרה שגרם לנזק. כאשר הנזק לא התגלה במועד המקרה שאירע לו, ניתן לתבוע 10 שנים ממועד האירוע. במקרים בהם המטופל לא היה מודע לרשלנות ולקשר הסיבתי עם הנזקים שנגרמו לו, יש לרשותו 7 שנים ממועד הגילוי.

כאשר מדובר בקטין, ניתן לתבוע עד 7 שנים מהגיעו לגיל 18.

 על רשלנות רפואית בהריון ניתן לתבוע 7 שנים ממועד הלידה. על ליקוי נפשי או שכלי לא יכול חוק ההתיישנות, מכיוון שבית המשפט מניח, שהמטופל שנפגע לא יכול היה לדאוג לכך בכוחות עצמו. לצורך תביעה מסוג זה יש למנות אפוטרופוס.

 

הסכם שכר הטרחה בתביעת רשלנות רפואית

שכר הטרחה שנקבע בין עורך דין מומלץ לרשלנות רפואית לבין הלקוח נקבע בתחילת ההתקשרות. הסכום שנוהגים לגבות עורכי דין שמתמחים ברשלנות רפואית עומד על 20-30% מהפיצוי העתידי (בתוספת מע"מ).

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?