פטור ממס הכנסה נכות

באופן כללי, כל אזרח ותושב בישראל מחויב בתשלום מס הכנסה על כל הכנסה שהיא, כאשר התשלום מתבצע דרך תלוש השכר אצל שכירים ודרך תשלום חודשי או בדו"ח השנתי אצל עצמאים. עם זאת, אנשים הסובלים מנכות בדרגה מסוימת יכולים להיות זכאים לפטור מתשלום המס. אם אתם עונים על תנאי הזכאות, כדאי לכם להכיר את הנושא ולממש את זכויותיכם. במאמר הזה תוכלו להבין למי מגיע פטור ממס הכנסה, איך נקבעים אחוזי הנכות, מהו התהליך לקבלת הפטור ועוד.

למי מגיע פטור ממס הכנסה?

אם אתם סובלים מנכות רפואית, בדרגות שמפורטות להלן, ייתכן שתהיו זכאים לקבל פטור מתשלום של מס הכנסה. חשוב לדעת כי פטור ממס הכנסה מסיבות רפואיות ניתן במקרים האלה:

  • נכות של מאה אחוז כתוצאה מבעיה רפואית אחת.
  • נכות מצטברת של 90 אחוז כתוצאה ממספר בעיות שלפחות אחת מהן עומדת על 40 אחוז לפחות.
  • נכים בשיעור של 90 אחוז הזכאים לתגמול חודשי לפי חוק משרד הביטחון.

אלו הם הקווים המנחים הכלליים, אך חשוב לדעת שהשקלול נעשה באופן פרטני לכל אדם וחשוב לברר את הזכאות באופן ספציפי לכל זכאי. עוד חשוב לשים לב כי הפטור מגיע לא רק לאנשים שאינם עובדים ואפשר לקבל אותו לעיתים גם אם עובדים במשרה מלאה.

מי קובע את אחוזי הנכות?

על פי חוק, מי שרשאי לקבוע את דרגת הנכות לצורך פטור ממס הן הוועדות הייעודיות המתקיימות בביטוח לאומי – הוועדות לענייני נכות כללית, נפגעי עבודה, נפגעי פעולות איבה וזכויות המתנדבים. נוסף לכך, יכולות לעשות זאת גם ועדות משרד הביטחון במקרה של אנשי כוחות הביטחון וכן ועדות משרד האוצר במקרים מסוימים.

מה התהליך של בקשת לפטור ממס הכנסה?

התהליך לבקשת הפטור הוא מעט מורכב. בשלב הראשון יש להגיש מספר טפסים של פנייה למס הכנסה, טפסים למוסד לביטוח לאומי וטופס המפרט את אחוזי הנכות. לאחר שליחת הטפסים, פקיד השומה במס הכנסה שולח טופס הפנייה לוועדה הרפואית בביטוח לאומי (או בכל גוף אחר רלוונטי) בצירוף שובר אגרה. אפשר לראות שיש צורך בטפסים רבים וכי זהו הליך בירוקרטי לא פשוט. טעויות וחוסרים עלולים להביא לעיכובים מיותרים ואפילו לסירוב ולכן מומלץ בחום להיעזר בעורך דין מקצועי שילווה אתכם בתהליך.

איזה תהליך מתבצע על מנת לקבל פטור ממס הכנה?

לאחר הגשת החומרים, יזומן התובע לוועדות רפואיות בתהליך שאורך לרוב מספר חודשים ובסופו נשלחת התשובה. אם הבקשה מאושרת, מתקבל אישור רשמי ומכאן נכנס לתוקף הפטור מתשלום מס הכנסה.

ערעור על ההחלטה

אם אחוזי הנכות שנקבעו על ידי הוועדה נמוכים מ-90, הפטור בעצם לא מתקבל ובשלב הזה ניתן לערער על ההחלטה. אפשר לערער באמצעות פנייה לביטוח לאומי והגשת ערר מסודרת וגם כאן מומלץ בחום להיעזר בעורך דין מנוסה שילווה אתכם, מה שיעלה מאוד את הסיכוי לקבלת הערר. שימו לב – באופן עקרוני גם לפקיד השומה יש את הסמכות להגשת ערר.

איך מממשים את הזכאות לפטור ממס?

עם קבלת אישור הפטור, יש להגיש דו"ח שנתי לגבי השנים הרלוונטיות שבהן אחוזי הנכות היו קיימים. יש לצרף נוסף לכך גם אישור מקורי לגבי ההכנסות של התובע ושל בן או בת הזוג ואישורים מקוריים על הוצאות או זיכויים שיכולים להביא להפחתה בתשלום המס. בין הטפסים השונים שיש להגיש – טופס 106, טופס 161, אישורים על הכנסות אחרות ועוד.

לסיכום

אנשים הסובלים מנכות רפואית של 90 אחוז ומעלה זכאים ברוב המקרים לפטור מתשלום מס הכנסה. כפי שאפשר לראות, התהליך עשוי להיות ארוך ומייגע וכרוך בהגשת טפסים רבים ובהתנהלות מול מגוון גופים שונים כמו מס הכנסה וביטוח לאומי. אם אתם מעוניינים לממש את זכותכם לפטור, מומלץ בחום להיעזר בעורך דין מנוסה המכיר את הנושא לעומק. איש מקצוע כזה יפשט את התהליך, יבטיח שלא נעשות טעויות שיעכבו אתכם וידאג שתקבלו את הפטור המגיע לכם (כולל החזרי מס רטרואקטיבית לעיתים) בהקדם האפשרי.

לבדיקת זכאות בחינם מלאו פרטים

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?