המוסד לביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי

מטרתו של "המוסד לביטוח לאומי" היא לשמש כרית ביטחון לאנשים הזקוקים לה ברגעים הנכונים, בהם היא נדרשת. עם זאת, לא תמיד ידעו האנשים שעבורם נועדה עזרת הביטוח הלאומי, שהעזרה הזו קיימת. אך עם השנים, החשיפה לזכויות גדלה. 

איזה תביעות מגישים נגד הביטוח הלאומי?

בתום כל שנה, בודק הביטוח הלאומי כמה תביעות הוגשו באותה שנה, ומאיזה סוג. הדיווחים הללו מראים כי הגשת התביעות הפכה שכיחה, והיקף ההגשות לביטוח הולכות וגדלות. הגידול ניכר בשני סוגי תביעות עיקריים: תביעת נכות כללית ותביעת נכות מעבודה.

למה חשוב לשים לב בהגשת תביעה כנגד הביטוח הלאומי?

מטרת הגשת התביעה, היא לקבל את הפיצוי הרצוי מהביטוח הלאומי ולהימנע מדחיית התביעה. ולכן, בכדי לוודא שהתביעה אכן תמלא את מטרתה בצורה המהירה והטובה ביותר. חשוב במיוחד להקפיד על שני דברים:

 • האפיק: ישנם מספר אפיקי תביעות. המוסד לביטוח לאומי כולל מחלקות רבות, כאשר גם בתוכן ניתן, לעיתים, להגיש יותר מסוג תביעה אחת. לכן, חשוב לוודא שהטופס אותו אתם ממלאים, הוא טופס התביעה המבוקשת.
 • הצרופות: כדי להימנע מ"פינג-פונג" מול הביטוח הלאומי ו"סחבת" של התביעה, יש לוודא מראש שכל המסמכים שיש לצרף לתביעה, אכן צורפו לה.

שגיאה באחד משני הדברים הללו, עלול להביא לדחיית התביעה; הקפדה עליהם, לעומת זאת, תביא לקבלה מהירה יותר של הפיצויים ו/או לקבלת השירותים הנדרשים, בהתאם.

תביעת נכות כללית

תביעת נכות כללית זכאים להגיש תושבי ישראל, שבין גילאי 18 ל67 (לגברים) או ל60-65 (לנשים, לפי שנת לידתן), הלוקים בגופם, בשכלם או בנפשם, כתוצאה של מחלה/ תאונה/ מום מולד. אלו הם תנאי הסף, כאשר ידרש לבדוק דברים נוספים, כגון גובה הכנסות, אחוזי נכות שנקבעו לתובע ועוד.

מסמכים שיש לצרף כאשר מגישים תביעת נכות כללית

לתביעת הנכות הכללית יש לצרף מספר מסמכים:

 • האישורים הרפואיים המתאימים.
 • תוצאות הבדיקות הרפואיות המתאימות.
 • ככל שנדרש, יש לצרף חו"ד רפואיות.
 • מידע רלוונטי על הכנסות התובע, כולל תלושים.
 • טופס תביעת נכות כללית: את הטופס ניתן למצוא באתר האינטרנט של המוסד לביטוח לאומי, ולהקפיד על מילוי מדויק תוך הקפדה על כלל הצרופות הרלוונטיות, כדי לייעל את ההליך ככל האפשר, מבחינת זמן ומאמץ גם יחד.

תביעת נכות מעבודה

תביעה זו היא תביעה שרשאי להגיש אדם שעבר תאונת עבודה. למעשה מדובר בתאונה שקרתה לאדם במהלך העבודה בה הוא עובד, כתוצאה ממנה או בנסיעה אליה או ממנה. את התביעה רשאים להגיש גם מי שנפגעו מ"מחלת-מקצוע", שהיא מחלה הקשורה לסוג המקצוע שבו עבד התובע- למשל, כזו החושפת אותו לחומרים מסוכנים ובשל כך נגרמה מחלתו. רשימת מחלות המקצוע מפורטות בתקנות הביטוח. כתאונת עבודה נחשבת גם תאונה מסוג "מיקרוטראומה", זאת אומרת, רצף של אירועים/ חיבור של אירועים, כאשר הנזק הקטן שהסב כל אחד מהם הצטבר לכדי נזק משמעותי. דוגמה לתאונת עבודה מסוג מיקרוטראומה – בוחן נשק, שבמהלך עבודתו חשוף כל יום למעט רעש עת הוא בוחן את הנשקים שמובאים אליו. ולאחר מספר שנים בעבודתו שמיעתו נפגעה. 

תביעת נכות מעבודה היא תביעה המוגשת כאשר תאונת העבודה גמרה לנכות.

מסמכים שיש לצרף כאשר מגישים תביעת נכות מעבודה

בהגשת תביעת נכות מעבודה, יש לשים לב לצירוף המסמכים הבאים:

 • מסמכים רפואיים המעידים על הנזק- חשוב לשמור ולצרף כל מסמך רפואי שעלול להיות בעל השפעה על קבלת התביעה וקביעות הביטוח הלאומי בהתאם לה.
 • תיעוד המגבלות- כדאי לתעד כל מגבלה תפקודית או רפואית שנגרמה כתוצאה מהתאונה. הוכחות כאלו, בצירוף אסמכתאות מתאימות מרופאים או ממטפלי התובע, יכולות להיות משמעותיות להחלטת הביטוח.
 • טופס ביטוח מתאים.

למה חשוב לשים בהגשת תביעת נכות מעבודה?

בהגשת תביעת נכות מעבודה, חשוב לשים לב לשני דברים:

 1. מיפוי כלל הבעיות הפיזיות- הכוונה היא הן לפגיעות הפיזיות שקרו בעת התאונה וכתוצאה ממנה, והן לפגיעות נלוות לפגיעות הללו. כך, למשל, רעשים באוזניים עלולים להופיע לאחר פגיעה בצוואר ובגב. בשל הסיכוי להופעתן של תופעות כאלו, חשוב לפנות לרופא עם הופעתם ולבקש את אישורו על קיומם והקשרם.
 2. מיפוי הפגיעות הנפשיות- לעיתים התאונה עלולה לגרום גם לנזקים נפשיים- בין אם כתוצאה ישירה מהתאונה, ובין אם כהתפתחות מאוחרת לה. גם לגבי הפגיעות הללו חשוב לאסוף נתונים ומסמכים רפואיים מתאימים.

החלטת הביטוח לאומי בתביעה

לאחר הגשת התביעה, על מסמכיה, יחליט הביטוח האם לקבל או לדחות את התביעה. בהחלטתו, יבחן הביטוח:

 • האם אכן מדובר בתאונת-עבודה;
 • מהן הפגיעות ומהם האיברים שנפגעו;
 • מה היו השלכות התאונה על עבודתו של הנפגע, בהתחשב בצרופות המתאימות;
 • מספר ימי המחלה או גובה דמי פגיעה להם יהיה זכאי התובע.

תביעת נכות כללית ותביעת נכות מעבודה הן תביעות נפוצות, שמטרתן להבטיח את בטחונו הכלכלי של האדם הנפגע. היכרות עם קיומה של התביעה ועם ההליך הכלול בה, עשויים להקל על כל שיצטרך אותם, ולאפשר לו למקסם את יכולתו לחיות ברווח בנסיבות החדשות.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

לקוחותינו נהנים מ:

יחס אישי מסור של עו"ד צמוד

ליווי מלא עד קבלת הפיצויים

מקצועיות ברמה הגבוהה ביותר

היכרות עמוקה עם המערכת המשפטית וחברות הביטוח

מאות הצלחות לאורך השנים

יש לכם שאלה בנושא ביטוח לאומי?

השאירו פרטים עכשיו
ואחזור אליכם בהקדם